ITSPEA 10

Selle nädala teemaks oli "Võrkude rikkus". Selles blogis kirjutan arvustuse Eric S. Raymondi Hacker-HOWTO peale.


Selle kirjutise põhiideeks on see, et häkkerlikku suhtumist on kasulik rakendada ka oma tavaelus.  "Häkkeri loomus ei sõltu tegelikult sellest konkreetsest meediumist, millega häkker töötab." 

 

Kirjutises loendati, milline on õige häkkeri suhtumine. 

1. Maailm on täis imelisi probleeme, mis ootavad lahendamist: häkker peab tundma rõõmu probleemide lahendamisest, oskuste edendamisest ning oma intellekti proovilepanekust. Vastasel juhul kaob häkkerienergia kõrvalistesse asjadesse.

2. Ühtegi probleemi ei tuleks lahendada kaks korda. "Ära raisks aega jalgratta uuesti leitutamise peale."

3. Igavus ja nüridus on kurjast. Häkkerid ei tohiks kunagi tunda igavust ega teha nüri ja rumalat tsüklilist tööd, sest selles olukorras ei tee nad seda, mida vaid nemad suudavad - lahendada uusi probleeme. 

4. Vabadus on hea. Tõeline häkker peab autoritaarse suhtumise vastu võitlema kõikjal, kus seda kohata võib, et see teda ja teisi häkkereid ära ei lämmataks.

5. Suhtumine ei asenda kompetentsi. Häkkeriks saamiseks peab ka õppima umbusaldama paljast suhtumist ja austama igasugust kompetentsi.

 

Lühidalt häkkeri põhioskustest.

Häkker peab: 

1. Oskama programmeerida vähemalt viiel programmeerimis keelel (Python, C/C++, Java, Perl, LISP).

2. Oskama kasutada avatud lähtekoodiga Unixit. Teades kuidas seda kasutada mõistab palju rohkem kuidas olla Interneti-häkker.

3. Oskama kasutada veebi ja kirjutada HTMLi.

4. Oskama piisavalt inglise keelt kuna inglise keel on häkkerikultuuri ja Interneti töökeel.

 

Huvitavaks osutus see, kuidas häkkerid saavad oma staatust suurendada häkkerikultuuris. Näiteks teevad nad seda avatud lähtekoodiga tarkvara kirjutamisega, kellegi teise koodi testimise ja silumisega.

Stiilipunktide alt võib leida mitmeid asju, mis võivad mitte ainult häkkeritele abiks olla vaid ka tavainimestele. Näiteks võistluskunstiga tegelemine on hea viis ennast heas füüsilises vormis hoidmiseks.  Analüütilise muusikakuulamise oskust võiks iga inimene proovida välja arendada.


Väga huvitav oli lugeda, kust sai alguse sõna häkker ning mis vahe on häkkeril ja kräkkeril. Ma ei teadnud, et paljud ajakirjanikud kräkkereid ja häkkereid samaks nimetavad. "Põhierinevus on selles: häkkerid teevad asju, kräkkerid lõhuvad neid." 


Allikad:

1. https://www.kakupesa.net/hacker/

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

ITSPEA 5

marblj ITSPEA 1